"Iste’dod - Xalq mulki" - Ozod Sharafiddinov
Bugun Poytaxtimizda joylashgan Adiblar xiyobonidagi O‘zbekiston Qahramoni Ozod Sharafiddinov haykali poyida adabiyot ahli va talaba-yoshlar jam bo‘lishdi.
Universiteti rahbariyati, professor-o‘qituvchilar va talabalar "Adiblar xiyoboni"dagi yodgorlik oldiga borib adib haykali poyiga gul qo‘yib, uni yaxshi xotiralar bilan eslab o‘tdilar. Tadbirda Yozuvchilar uyushmasi va Ozod Sharofiddinovning oila a'zolarini ishtirok etdi.
Ozod Sharafiddinovning o‘g‘li Alisher Sharafiddinov nutqini shu so‘zlar bilan boshladi: “Haqiqatan ham, Qahramonning o‘g‘li bo‘lish qiyin edi. Men har doim katta ma’suliyatni his qilar edim. Shu bilan birga, bu ajoyib g‘urur.
Sherzodxon Qudratxo'ja olimning oilasiga tashrifi davomida va xotiralari bilan o‘rtoqlashgani uchun minnatdorchilik bildirdi. Bundan 3-yil avval O'zJOKUda Ozod Sharafiddinov nomidagi stipendiya ta'sis qilinayotganini eslatib o'tdi.
Shundan so'ng adib nomidagi maxsus stipendiya g'oliblari taqdirlandi. O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi toifalangan qo‘riqlash vazirligi tomonidan Jadidlar timsoli Barhayot sahna ko’rinishi ijro etildi.

«Талант – достояние народа» – Озод Шарафиддинов
Сегодня литераторы и студенты собрались у памятника Озоду Шарафиддинову, Герою Узбекистана, на проспекте Адиблар в нашей столице.
Руководство университета, преподаватели и студенты отправились к памятнику в «Адиблар Хиябони», чтобы возложить цветы у его основания и вспомнить писателя. На мероприятии также приняли участие представители Союза писателей и члены семьи Озода Шарафиддинова.
Алишер Шарафиддинов, сын Озода Шарафиддинова, начал свою речь с этими словами: «Воистину, быть сыном героя – трудная судьба. Я всегда нес большую ответственность и гордость за это.»
Ректор Университета журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана, Профессор Шерзодхан Кудратходжа сердечно поблагодарил семью ученого за постоянно оказываемое содействие. Он отметил, что три года назад в УЖМКУз была учреждена стипендия имени Озода Шарафиддинова.