O‘zJOKUda navbatdagi onlayn-majlis
Bugun O‘zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti rektori Sherzodxon Qudratxo‘jayevning o‘quv muassasasi professor-o‘qituvchilari bilan onlayn-uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Unda talabalarni masofaviy o‘qitish, interaktiv shaklda video darslar tashkil etish bo‘yicha dolzarb masalalar muhokama qilindi. O‘qituvchilarga talabalar ta’tilni samarali o‘tkazish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Kunning ikkinchi yarmida esa rus guruhlarida tahsil olayotgan talabalar bilan yana bir onlayn-suhbat bo‘lib o‘tdi.
"Hozir biz qiyin damlarda yashayapmiz. Biroq bu dam olishimiz uchun uchun sabab emas. Shuning uchun, aziz talabalarim, sizlardan o‘qishni masofadan turib davom ettirishlaringni, professor-o‘qituvchilar berishayotgan barcha vazifalarni vaqtida bajarishingizni so‘rayman",- dedi Sherzodxon Qudratxo‘djayev.
Qolaversa, OAVning bugungi kundagi holati haqiga gapirildi. Tahliliy janr tobora kuchayib bormoqda: sharhlar va esselarni ko‘proq uchratmoqdamiz. "Shunday oson bo‘lmagan davrda jurnalistikaning rolini o‘rganish kerak",- dedi O‘zJOKU rektori.
"Karantindan keyin hayot qanday bo‘ladi? Karantindan keyin qanday o‘zgarishlarga jurnalistika yuz tutishi mumkin? Bu kabi savollar bizni o‘ylashga undashi kerak".

Очередное онлайн-совещание в УЖМК
Сегодня состоялось онлайн-совещание ректора Университета журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана, Шерзодхона Кудратходжаева с профессорско-преподавательским составом учебного заведения.
На нем были обсуждены актуальные вопросы касательно дистанционного обучения студентов, видеоуроков в интерактивном формате. Преподавателям были даны поручения по поводу эффективного проведения каникул студентов.
Во второй половине дня состоялась очередная онлайн-беседа со студентами, обучающимися в европейских группах.
"Мы живем в непростое время. Однако это не повод расслабляться и отдыхать. Поэтому дорогие студенты, прошу Вас учиться дистанционно, вовремя выполнять все, что задают вам преподаватели", - сказал Шерзодхон Кудратходжаев.
Кроме того, говорилось и о СМИ в нынешней ситуации. Аналитический жанр с каждым днем набирает большой оборот: все чаще мы видим обзоры, читаем эссе. "Стоит задуматься о роли журналистики в такой непростой период" - сказал ректор УЖМК. - "Какой будет жизнь после карантина? К каким изменениям в журналистике приведет карантин? Данные вопросы должны заставлять нас задуматься каждый день".