YeTTB Prezidentining siyosiy masalalar bo‘yicha maslahatchisi O‘zJOKUda
Bugun O‘zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti rektori Sherzodxon Qudratxo‘djayev Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidentining siyosiy masalalar bo‘yicha maslahatchisi Jonatan Eyves bilan uchrashdi. Shunday qilib, janob Eyves universitet hovlisida, ochiq havodagi labirintda talabalar bilan suhbatlashdi va to‘g‘ridan-to‘g‘ri ularning savollariga javob berdi; mamlakatda amalga oshirilayotgan islohotlar haqida o‘z fikrlari bilan o‘rtoqlashdi. U o‘z nutqida talabalarimizga yaxshi g‘ayrat baxsh etdi.
Keyinchalik rektor janob Jonatan Eyves bilan suhbat chog‘ida ular O‘zbekiston va dunyo OAV rivoji bilan qiziqdilar. U O‘zbekistonning bugungi kunda iqtisodiy va siyosiy rivojlanish sur’atlarini yuqori baholadi. Sherzodxon Qudratxo‘djayev ushbu islohotlar jarayonida aynan professional jurnalistlarni tayyorlash muhimligini ta’kidladi, chunki bugungi kunda jurnalistika va ommaviy axborot vositalari bu o‘zgarishlarning eng muhim qismidir. Shu munosabat bilan O‘ZJOKU rektori ta’kidlaganidek, O‘zbekistondagi jurnalistika hozirgi kunda islohot bosqichidadir. "Hamma ommaviy axborot vositalari muammolar to'g'risida shu qadar faol va ochiq gapirishmaydi, ammo shunga qaramay bu jarayon orqaga qaytarilmayapti. Ba’zi joylarda o‘z-o‘zini senzura qilish holatlari mavjud", - deya ta’kidladi Sherzodxon Qudratxo‘djayev.
Janob Jonatanning so‘zlariga ko‘ra, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki mamlakatda ochiqlikka e’tibor qaratmoqda, chunki u orqali demokratiyaning yuqori darajasiga erishish mumkin.

Старший политический советник ЕБРР в УЖМК
Сегодня ректор Университета журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана Шерзодхон Кудратходжаев встретился со старшим политическим советником президента Европейского банка реконструкции и развития, Джонатаном Эйвсом. Так совпало, что господин Эйвс во дворе университета, на территории Open air лабиринта, пообщался со студентами и, непосредственно ответил на их вопросы, поделился своим мнением о происходящих в Узбекистане реформах. Он в своем выступлении дал хорошую мотивацию нашим студентам.
Позже, в ходе беседы с ректором, господина Джонатана Эйвса интересовали вопросы развития Узбекистана и мира масс-медиа. Он высоко оценил тот темп, который Узбекистан взял сегодня в экономическом и политическом развитии. Шерзодхон Кудратходжаев отметил важность подготовки профессиональных журналистов в процессе этих реформ, потому что журналистика и масс-медиа сегодня являются самым ключевым элементом в ходе осуществляемых изменений. В этом плане журналистика в Узбекистане, как отметил ректор УЖМК, сегодня находится на стадии преобразований. "Ещё не все средства массовой информации так активно и открыто говорят о проблемах, но, несмотря на это, процесс уже необратим. Местами присутствует самоцензура", - отметил Шерзодхон Кудратходжаев.
По словам господина Эйвса, Европейский банк реконструкции и развития обращает внимание на открытость в стране, потому что именно посредством нее можно добиться высокого уровня демократии.