"Ta’lim va mutaxassislik ko‘rgazmasi" qanday bo‘lib o‘tdi?
Joriy yilning 25-26 fevral kunlari Yoshlar ijod saroyida "Ta’lim va mutaxassislik" XXII xalqaro ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekiston, Yevropa, Osiyo va Rossiya davlatlarining 35 dan ortiq OTM va 40 dan ortiq o‘quv markazlari ishtirok etdi. Jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti ham ko‘rgazmada munosib ishtirok etdi. Tashrif buyuruvchilarning aksariyati abituriyentlar, talabalar, maktab o'quvchilari va ularning ota-onalari edi.
Ko‘pgina abituriyentlarning e’tiborini aynan O‘zJOKU jalb qildi. Ma’lumki, yosh avlod vakillari o‘z vaqtlarini ijtimoiy tarmoqlarda o‘tkazadilar: u yerda o‘z postlarini qoldiradi. Bu, o‘z navbatida, jurnalistikaning dastlabki bosqichlaridan biridir.  Binobarin, bu sohada qiziqish kundan-kunga ortib bormoqda.
Ko‘rgazmaning maqsadi — abituriyentlarga kelajakda o‘z mutaxassisliklarini tanlashda yordam berish, xorijiy va mahalliy oliy o‘quv yurtlarini o'qitish usullari bilan tanishish.
Mazkur tadbirda jurnalistika universiteti vakillari maslahatlar berdilar va turli tanlovlar o‘tkazdilar.
Mazkur ko‘rgazma O'zbekistonda 2005 yildan buyon o‘tkazilib, 2011 yildan boshlab tadbir yiliga ikki marta tashkil etiladi. Eslatib o‘tamiz, ko‘rgazma savdo-sanoat palatasi, oliy va o‘rta ta’lim vazirligi hamda "Expocontact" kompaniyasi tomonidan tashkil etilgan.

Выставка "Образование и карьера": как это было?
25-26 февраля 2020 года во Дворце творчества молодежи прошла XXII Международная выставка «Образование и Карьера».
В ней приняли участие свыше 35 вузов и 40 учебных центров Узбекистана, стран Европы, Азии и России. Университет журналистики и массовых коммуникаций также достойно презентовал себя на выставке. Большую часть посетителей составляли абитуриенты, студенты, школьники и их родители.
Внимание многих абитуриентов привлек именно УЖМК. Известно, что представители молодого поколения большую часть своего времени проводят в социальных сетях: под своими публикациями оставляют небольшие заметки. Это тоже, в свою очередь, является одним из начальных этапов журналистики. Следовательно, интерес к данной сфере растет день за днем.
Цель проведенной выставки - помощь абитуриентам при выборе будущей специальности, ознакомление с методами обучения зарубежных и отечественных вузов.
На данном мероприятии представители Университета журналистики проводили консультации и различные конкурсы.
Данная выставка проводится в Узбекистане с 2005 года и начиная с 2011 года, мероприятие организуется дважды в год. Напомним, что организаторами выставки стали Торгово-промышленная палата, Министерство высшего и среднего образования, а также компания "Expocontact".